Altana ogrodowa ma pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Aby tak się stało, trzeba o nią właściwie zadbać, szczególnie jeśli wykonana jest z elementów drewnianych. Podstawą są zabiegi konserwujące drewno oraz eliminujące insekty, jakie mogą się zagnieździć wewnątrz elementów konstrukcyjnych. Często niestety zaniedbujemy te czynności, co kończy się wymianą altany lub jej gruntownym i kosztownym remontem. Jak tego uniknąć?
Zabezpiecz drewno
Zacznijmy od podstawowego zabiegu, jakim jest zabezpieczenie drewna. Nie wystarczy pomalować altanę od czasu do czasu preparatami impregnującymi – konieczne jest usunięcie poprzedniej warstwy lakieru. Nie jest to proces skomplikowany, ale czasochłonny. Wystarczy wykorzystać szlifierkę, którą delikatnie pozbędziecie się odprysków i wyrównacie powierzchnię. Wszelkie ubytki czy uszkodzenia warto uzupełnić masą szpachlową, a finalnie – po oczyszczeniu – nałożyć na drewno preparat ochronny.
Jego wybór również nie powinien być przypadkowy. Czynienie pozornych oszczędności będzie się wiązać z koniecznością częstszego gruntownego remontowania altany. Decydujcie się więc na preparaty wysokiej jakości, odporne na zmienne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV czy wilgoć. Nie bez znaczenia jest także gatunek drewna, z jakiego wykonano altanę. W zakupach pomocny będzie kredyt gotówkowy, dzięki któremu sfinansujecie wszystkie koszty związane z planowaną renowacją.
Zimowa pora
Mimo że zaimpregnowane drewno nie powinno ulec zniszczeniu nawet podczas srogiej zimy, warto przygotować altanę na nadejście śniegu i niskich temperatur. Chodzi o zabezpieczenie wnętrza. Jeśli altana posiada okna, warto je zamknąć, aby do środka nie wpadał śnieg. Najlepszym rozwiązaniem są altany z zamykanymi okiennicami, które przydają się nawet latem, chroniąc przed dużym wiatrem czy deszczem. Okiennice można zamówić u stolarza, a korzystając z kredytu gotówkowego, dodatkowy wydatek nie będzie obciążeniem dla budżetu domowego.
Częstym błędem, jaki popełniamy przed sezonem zimowym, jest pozostawienie w altance mebli ogrodowych. Część z nich oczywiście bez trudu przetrwa warunki zimowe, jednak pamiętajcie o zabezpieczeniu wszystkich elementów tapicerowanych – poduszek, materaców czy pokryć. Jeśli altana ma dach płaski, zadbajcie także o jego regularne odśnieżanie, aby zalegający ciężki śnieg trwale nie uszkodził elementów konstrukcyjnych.