Router jest urządzeniem, którego zadaniem jest łączenie się z modemem i rozdzielanie bezprzewodowo sygnału na wszystkie, będące w bliskim zasięgu sprzęty elektroniczne – komputery, laptopy, tablety itp. W artykule opiszemy, jak skonfigurować router w domu bez pomocy informatyka.
Początkowe etapy
Oczywiście na rynku dostępne są różne modele takich przewodowych albo najczęściej bezprzewodowych urządzeń. Ale ogólnie proces związany z ustawianiem domowej sieci wygląda dość podobnie – jest w miarę łatwy i trwa raptem jedną godzinę. Pierwszym krokiem będzie wybranie odpowiedniej lokalizacji, gdzie znajdzie się router. Dobrze, jeżeli postawimy go jak najbliżej komputera głównego. Ważny, aby sygnał był osiągalny we wszystkich pomieszczeniach.
Następnym etapem jest czynność polegająca na podłączeniu modemu do wejścia WAN za pomocą kabla intranetu (ewentualnie służy do tego USB), a następnie zrestartowaniu sprzętu. Jeżeli router rozpoznaje modem, to można przejść do kolejnych kroków, czyli przeprowadzić instalację urządzenia i wcześniej przypiąć go do komputera.
Panel administracyjny routera
Jak skonfigurować router po poprawnym dokonaniu powyższych czynności? To nic skomplikowanego. Należy dostać się do panelu administracyjnego. W tym celu uruchamia się przeglądarkę internetową. Później trzeba wkleić albo wpisać w wyszukiwarce adres sieciowy, który przekieruje nas do oficjalnej strony routera. Ten adres dostępny jest w dokumencie dołączonym do zakupionego modelu.
Teraz można bez problemu zalogować się, podając nazwę użytkownika i hasło. Te dane także są zawarte w dostarczonych papierach wśród instrukcji opisującej specyfikację oraz gwarancji. Co ciekawe, zarówno login, jak i hasło mają często dziwne, długie i trudne do zapamiętania, ustawione wcześniej fabrycznie, nazwy. Ale spokojnie, jest możliwość, aby tuż po zarejestrowaniu je zmienić.
Sprawdzanie połączenia
Podsumowując kwestię, jak skonfigurować router, nie można zapomnieć o przetestowaniu samego połączenia sieciowego. Jak to zrobić? Najpierw musimy upewnić się, że komputer dostał informacje o adresie IP z routera. Jeśli tak się stało, to na sto procent internet pojawi się także na innych, poszczególnych, mniejszych i większych urządzeniach.
Powyżej przedstawione porady na pewno pozwolą na samodzielną instalację oraz konfigurację i jednoczesne uniknięcie wydatków związanych z wynajęciem doświadczonego informatyka. Na koniec warto także ustawić dodatkowe funkcje dotyczące zabezpieczeń sieci. Dzięki nim nasza domowa sieć będzie ochraniania przed atakami hakerów.